Ściany z silikatów

Budowa fundamentów i ścian to jedne z najważniejszych etapów budowy domu. Warto więc poświęcić nieco więcej uwagi materiałom używanym do ich konstrukcji. W przypadku ścian jednym z najczęściej wykorzystywanym są silikaty.

Jakie są ich wady i zalety? Silikaty to materiały wykonywane z wapnia, piasku oraz wody. Zazwyczaj mają postać białych bloczków, ale mogą być też barwione na różnego kolory. Technologia ich produkcji sprawia, że bardzo łatwe jest uzyskanie dokładności wymiarowej nawet do 1 mm.

Dzięki temu do ich łączenia możemy wykorzystywać cienkowarstwową zaprawę. Do zalet silikatów zalicza się bez wątpienia ich wysoką trwałość oraz doskonałą izolację akustyczną – do naszego domu na pewno nie będą docierać żadne niepożądane dźwięki. Ich wadą jest jednak dość słaba izolacja termiczna.

Ściana wykonana z tego materiału budowlanego na pewno będzie wymagać porządnego ocieplenia. Z drugiej jednak strony duża masa silikatów sprawia, że budynek jest bardzo stabilny termicznie. Ciepło pochodzące, np.

z ogrzewania akumuluje się w pomieszczeniu, a dzięki temu dom wychładza się powoli.

https://ewpa.pl/